Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-06-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 02-06-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-04-03

Czy można zastosować tryb VAT marża

PROBLEM

Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów. Sprzedawca z innego kraju UE wystawił fakturę na sprzedaż samochodu używanego. Ponadto na tej jednej fakturze wykazał usługi takie jak opłata transportowa, koszty administrowania importu itp. Wskazał też, że towary są zwolnione z VAT na podstawie art. 136b dyrektywy, a usługi Reverse charge na podstawie art. 196 dyrektywy. Czy samochód można odsprzedać w trybie VAT marża? Czy należy wykazać import usług? Jak obliczyć wartość nabycia samochodu (magazynową)? 

RADA

W tym przypadku można zastosować VAT marża.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Powyższą procedurę stosujemy, jeśli nabycie nastąpiło od:

  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust.1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT (chodzi tu o nabycie od przedsiębiorców z zagranicy, którzy jednak korzystają ze zwolnień od podatku VAT analogicznych do tych obowiązujących w Polsce);
  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach (chodzi tu o nabycie od przedsiębiorców z zagranicy, którzy wykonują sprzedaż np. pojazdu w ramach szczególnej procedury opodatkowania marży czyli z zastosowaniem przepisów analogicznych do tych obowiązujących w Polsce na podstawie art. 120 ustawy o VAT)

Czyli w analizowanym przypadku możemy zastosować opodatkowanie sprzedaży samochodu metodą VAT marża.

Przechodząc do dodatkowych usług wykonanych przez sprzedającego, można je potraktować jako import usług. Jeśli strony ustaliły, że na fakturze znajdą się dodatkowe usługi i nie zwiększają one wartości transakcji zakupu samochodu, to w naszym przypadku należy uznać je za import usług i opodatkować w Polsce.

Tomasz Burchard

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00